Koray Doğan Çanakkale Bayramiç ilçesinin Kirazlı köyünde 3 Eylül 1947 tarihinde doğdu. Babasının asker olmasından dolayı Van, Bitlis, Isparta gibi illeri dolaşan Koray İlköğrenimine Ankara Kabala köyünde başladı. İlköğrenimi Talas Amerikan Ortaokulu’nda, liseyi okuldaki başarısından dolayı sınavsız olarak girdiği Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladı. Daha sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesine girdi. ODTÜ’de SFK (Sosyalist Fikir Kulübü), DEV-GENÇ ve THKP-C örgütlenmelerinin ön sıralarda yer aldı.

Dönemin teknik elemanların demokratik, ekonomik haklar ve bu kitleyi sendika çatısı altında toplama mücadelesi veren, adı daha sonra yasal nedenlerle TÜTED-Tüm Teknik Elemanlar Derneği’ne dönüşecek olan ilk kurulduğu dönemdeki adıyla TÜTEB-Türkiye Teknik Elemanlar Birliği’nin görevlendirilmiş ilk Genel Sekreterliğini yaptı.

Koray Doğan 9 Mart 1972 sabahı nişanlısının evine geldiğinde, burada pusu kuran polislerce önce kimliğine bakılarak, arananların listesinde adı bulunmadığı için bırakıldı. Evden uzaklaşmaya başladığı sırada polislerden birisi tarafından arkasından ateş edilerek yaralandı. Hastaneye götüreceklerine “savcılıkta bekleniyor” gerekçesiyle bir saate yakın orada bekletildiği için, hastanede kan kaybı sonucu öldü.

Koray Doğan ile İlgili Yazılar: